221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Postanowienia noworoczne - czemu je robimy i czemu ich nie dotrzymujemy?

Babilończycy wierzyli, że to, co człowiek robi pierwszego dnia nowego roku, ma wpływ na jego całoroczne postępowanie. Wiele osób uważa, że Nowy Rok to doskonała okazja, by zmienić swoje nawyki. Jakie postanowienia noworoczne są najpopularniejsze?

Wśród najczęściej przyjmowanych postanowień noworocznych możemy znaleźć: pozbycie się zbędnych kilogramów, zdrowsze odżywianie, przejście na dietę, nauczenie się czegoś nowego. Często obiecujemy sobie zaoszczędzenie pieniędzy oraz rozsądniejsze nimi dysponowanie - czyli wydawanie mniej i oszczędzanie więcej. Planujemy także zagraniczne podróże.

To tylko niektóre, najpopularniejsze postanowienia noworoczne przykłady podane powyżej mają niestety jedną cechę wspólną - bardzo często ich nie dotrzymujemy. Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej dlatego, że nie jesteśmy do owych postanowień całkiem przekonani. Planujemy coś zainspirowani postawą innych, często pod naciskiem otoczenia czy wręcz wbrew sobie. Inne pospolite przyczyny to zwykłe zapominalstwo, a także początkowe niepowodzenia. Gdy przykładowo, po kilku dniach diety, ulegamy pokusie - wielkie plany dotyczące odchudzania „biorą w łeb”.

Bywają też śmieszne postanowienia noworoczne. Ludzie obiecują sobie, że będą lepiej segregować swoje pranie, wykasują z telefonu społecznościowe aplikacje, będą mniej wydawać na "przyjemności" typu nowe buty czy lunch na mieście. W przypadku tego typu postanowień szczególnie trudno o ich realizację. Codzienna rutyna pozwala nam czuć się bezpiecznie, dlatego przełamanie starych nawyków może okazać się niezwykle problematyczne.

Co zrobić, by noworocznych postanowień udało się dotrzymać? Przede wszystkim powinny być one sformułowane bardzo konkretnie, np. „schudnę 5 kilogramów w 3 miesiące”, zamiast: „zacznę się odchudzać”. Warto je zapisać, a także podzielić się nimi z rodziną czy przyjaciółmi, którzy „przypilnują”, abyśmy o nich nie zapomnieli.

Gdy okaże się to konieczne, poproście innych o pomoc, a gdy uda wam się osiągnąć określony w strategii cel - nie zapomnijcie sami siebie za to w jakiś sposób wynagrodzić. Pomoże to utrwalić nowe, pozytywne nawyki. Pamiętajcie, że gdy w celu zrealizowania noworocznych postanowień, pilnie potrzebujecie gotówki, pomoże Wam np. MoneyMan.pl, udzielając szybkiej, korzystnej pożyczki.

3 January, 2017 29

Babilończycy wierzyli, że to, co człowiek robi pierwszego dnia nowego roku, ma wpływ na jego całoroczne postępowanie


Powiązane Artykuły