221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Pożyczka od rodziny - zasady umowy pożyczki w rodzinie

Pożyczka jest zewnętrznym źródłem finansowania i instrumentem, który może być swobodnie wykorzystywany na realizację różnych celów. Można ją zaciągnąć w banku, w firmie pozabankowej, ale i od członków swojej rodziny. Trzeba jednak wiedzieć, ile można pożyczyć od rodziny bez podatku i jak powinna wyglądać umowa pożyczki od rodziny.

Pożyczka od rodziny

Kodeks cywilny jak najbardziej dopuszcza możliwość pożyczania pieniędzy od najbliższych. Pożyczki w rodzinie zdarzają się dosyć często, ale nie wszystkie są zgłaszane do urzędu skarbowego. To duży błąd, bowiem zgodnie z prawem każda pożyczka wiąże się z koniecznością jej opodatkowania.

Pożyczki w gronie najbliższej rodziny o wartości do 9637 zł od jednej osoby w ciągu 5 lat, z zasady nie muszą być jednak zgłaszane i nie będą opodatkowane. Wyższe pożyczki ponad wskazaną kwotę także mogą być nieopodatkowane, ale konieczne jest ich udokumentowanie i zgłoszenie w odpowiednim terminie do urzędu skarbowego.

Podatek od pożyczki w rodzinie

Pomimo, że zgodnie z Kodeksem cywilnym każda pożyczka jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc., to od zasady tej istnieją wyjątki przewidziane dla najbliższej rodziny. Gdy pożyczka zaciągana jest u rodziców czy dziadków i jej kwota nie przekracza 9637 zł od jednej osoby w ciągu 5 lat, nie musi być opodatkowana. Najbliższa rodzina to:

  • małżonek,
  • zstępni - dzieci, wnuki i prawnuki,
  • wstępni - rodzice, dziadkowie i pradziadkowie,
  • pasierb i pasierbica,
  • rodzeństwo,
  • ojczym i macocha,
  • teściowie.

Jeśli więc otrzymamy pożyczkę od brata, mamy czy babci na kwotę 9637 zł, nie trzeba jej opodatkowywać podatkiem PCC i dokumentować w jakikolwiek sposób. Nie jest wymagana wizyta w urzędzie skarbowym czy składanie deklaracji.

Przy pożyczkach od najbliższej rodziny na wyższą kwotę można uniknąć zapłacenia podatku w wysokości 2 proc. kwoty pożyczki, jeśli:

  • złoży się deklarację PCC-3 w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych do właściwego organu podatkowego w terminie 14 dni od daty dokonania czynności,
  • udokumentuje się otrzymanie pożyczki na rachunek bankowy albo przekazem pocztowym.

Wyjątkiem są tutaj pożyczki pomiędzy teściami, zięciem i synową. Taki przywilej ich nie obowiązuje i ponad kwotę pożyczki 9637 zł należy opłacić 2 proc. podatku. Niedopełnienie tego obowiązku może spowodować przy wykryciu nieprawidłowości przez urząd skarbowy, że na podatnika zostanie nałożony aż 20-procentowy podatek od czynności cywilnoprawnej. Dlatego lepiej dokonać zgłoszenia pożyczki wcześniej, aby nie narażać się na nieprzyjemności i straty finansowe. Dobrze jest też dla bezpieczeństwa obu stron - pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy, podpisać umowę pożyczki.

13 December, 2017 2

Pożyczka jest zewnętrznym źródłem finansowania i instrumentem, który może być swobodnie wykorzystywany na realizację różnych celów.


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę

Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku.