221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Pożyczki bez BIK - czy weryfikacja w Biurze Informacji Kredytowej jest wymagana?

Pozyczka bez weryfikacji | Moneyman.pl

Biuro Informacji Kredytowej nazywane w skrócie BIK to baza danych, do której trafiają wszystkie informacje dotyczące kredytów i pożyczek zaciąganych w bankach i SKOK-ach (spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych), a nawet informacje z firm pożyczkowych, które zawarły odrębną umowę z BIK o wymianie danych. Czy można zaciągnąć pożyczkę bez sprawdzania przez pożyczkodawcę informacji z BIK?

Sektor bankowy nie udzieli kredytu bez BIK

Zarówno banki, jak i SKOK-i zawsze korzystają z baz BIK przy wydawaniu decyzji kredytowej dla swoich klientów. Negatywne wpisy w BIK na ogół minimalizują szansę na uzyskanie kredytu, ale za to pozytywne wpisy, które informują banki o rzetelnej spłacie wcześniejszych zobowiązań przez klienta, działają na jego korzyść. Bank chętnie udzieli mu kredytu, ponieważ dobre dane z BIK ograniczają jego ryzyko kredytowe.

O ile w banku kredyt bez BIK w praktyce rzadko kiedy jest osiągalny, a jeśli już to przy współkredytobiorcach z dobrą historią kredytowania oraz z ustanowionym zabezpieczeniem hipotecznym, o tyle pożyczki bez BIK nadal istnieją na polskim rynku finansowym.

Firmy pożyczkowe inaczej interpretują wpisy o długach

Weryfikacja klienta w Biurze Informacji Kredytowej nie jest wymagana w firmach pożyczkowych. W efekcie mogą one udzielać chwilówki bez BIK, co nie oznacza jednak, że nie sprawdzają klientów w innych bazach, m.in. KRD (Krajowy Rejestr Długów), BIG InfoMonitor (Biuro Informacji Gospodarczej), czy ERIF SA. Wielu pożyczkodawców sprawdza i wymienia informacje z BIK, ale inaczej je traktuje niż banki. Negatywne wpisy nie uniemożliwiają automatycznego zaciągnięcie pożyczki, choć staje się ona droższa.

Pożyczki online bez BIK to najczęściej pożyczki pozabankowe, udzielane przez firmy pożyczkowe, które akceptują wyższe ryzyko kredytowe od banków. Weryfikacja w Biurze Informacji Kredytowej jest wymagana tylko u niektórych pożyczkodawców. U innych nadal pożyczki bez BIK online są dostępne i można z nich skorzystać bez konieczności wychodzenia z domu.  Branża jednak czeka na regulacje i na ustalenie odgórnych reguł funkcjonowania. Niewykluczone, że podobnie jak w przypadku banków, w przyszłości również firmy pożyczkowe będą zobowiązane do przekazywania do BIK informacji o swoich pożyczkobiorcach i automatycznie same będą korzystać z baz kredytobiorców.

21 September, 2017 2

Biuro Informacji Kredytowej nazywane w skrócie BIK to baza danych, do której trafiają wszystkie informacje dotyczące kredytów i pożyczek zaciąganych w bankach i SKOK-ach


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę

Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku.