221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb.10.00-16.00
kontakt@moneyman.pl

Zaciągasz pożyczkę gotówkową? Sprawdź, na co należy uważać!

 Zaciągasz pożyczkę gotówkową? Sprawdź, na co należy uważać!_Pixabbay

Pożyczki gotówkowe dostępne są od ręki, dla nowych klientów nawet bezpłatnie, w trybie online, bez konieczności wychodzenia z domu. To powoduje, że coraz więcej osób po nie sięga, ale trzeba zawsze uważać, aby przy okazji ubiegania się o pożyczkę gotówkową nie paść ofiarą oszustów. Co trzeba sprawdzić przed złożeniem swojego podpisu na umowie pożyczkowej?

Rzetelność i legalność działania firmy pożyczkowej

Na polskim rynku finansowym nie brakuje firm, które trudnią się udzielaniem szybkich pożyczek gotówkowych. Niestety obraz rynku psują nieuczciwi pożyczkodawcy, działający wbrew obowiązującym przepisom o kredycie konsumenckim, z dnia 12 maja 2011 roku.

Pożyczkobiorca powinien wiedzieć, jak sprawdzić firmę, w której chce zaciągnąć pożyczkę gotówkową. Po pierwsze warto poczytać o niej w internecie, sprawdzić opinie i komentarze użytkowników w portalach finansowych, czy poprosić o wyrażenie swojego zdania na temat pożyczkodawcy znajomych, przyjaciół oraz członków rodziny.

Obowiązkowo musimy upewnić się, że firma pożyczkowa działa legalnie. Każda powinna podawać na swoich stronach internetowych podstawowe dane adresowe, numer NIP, REGON i KRS. Nie może ona być wskazywana na liście ostrzeżeń publikowanej na stronach internetowych Komisji Nadzoru Finansowego.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie wybranego pożyczkodawcy w rejestrach Związku Firm Pożyczkowych, KPF (Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych) oraz FRRF (Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego). Od 22 lipca 2017 roku zacznie obowiązywać w Polsce ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, która wprowadzi nowy rejestr firm pożyczkowych. Ułatwi on potencjalnym pożyczkobiorcom skontrolowanie legalności funkcjonowania pożyczkodawcy.

Uwaga na koszty pożyczki

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, firma pożyczkowa powinna dokładnie podawać potencjalnym klientom przed zaciągnięciem zobowiązania, jakie koszty się z nim wiążą, łącznie z opłatami za przedłużenie terminu spłaty pożyczki. Nigdy nie możemy zakładać, że na pewno spłacimy pożyczkę terminowo, ponieważ wypadki się zdarzają i mogą przeszkodzić nam w uregulowaniu długu. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje finansowe ze strony pożyczkodawcy przyjdzie nam wówczas ponieść.

Pożyczka gotówkowa, która uznawana jest za kredyt konsumencki, może posiadać maksymalne oprocentowanie nie wyższe niż dwukrotna wysokość odsetek ustawowych, które są równe sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, powiększonej o 3,5 procent. Obecnie będzie to 10 proc. w skali roku. Dodatkowo, firma pożyczkowa może naliczyć klientowi koszty pozaodsetkowe w wysokości nie większej niż suma 25 proc. całkowitej kwoty pożyczki oraz 30 proc. kwoty zmiennej, zależnej od okresu zobowiązania. Całkowite koszty pożyczki nie mogą przekroczyć sumy, na którą jest ona udzielana pożyczkobiorcy.

14 Lipca, 2017 41

Pożyczki gotówkowe dostępne są od ręki, dla nowych klientów nawet bezpłatnie, w trybie online, bez konieczności wychodzenia z domu.


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę
Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz już po minucie.