221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Akcyza

21 July, 2017 34

Akcyza jest rodzajem podatku pośredniego, który nakładany jest na niektóre wyroby konsumpcyjne, m.in. na gry karciane, węgiel czy też na alkohol lub papierosy. Akcyza nazywana jest również podatkiem akcyzowym, a celem opodatkowania nią produktów jest ograniczenie ich spożycia lub stosowana jest ona ze względu na wysoką akumulację zysku. Wpływy z akcyzy zasilają budżet państwa. Dodatkowe obłożenie podatkiem akcyzowym pozwala zmniejszyć dzięki ingerencji państwa popyt na wybrane produkty. Najczęściej są to napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe czy paliwa i energia.

Akcyza jest pobierana jednorazowo i przerzucana w cenie wyrobu na kolejnych odbiorców, w wyniku czego ostatecznie obciąża ona konsumenta. Niekiedy wyroby akcyzowe są dodatkowo obowiązkowo oznakowane tzw. banderolami, np. napoje alkoholowe, z wyjątkiem piwa oraz wyroby tytoniowe.

Podatek akcyzowy w Polsce

W Polsce obowiązują takie same zasady opodatkowania akcyzą jak w całej Unii Europejskiej, z uwagi na członkostwo naszego kraju w jej strukturach. Niemniej każde państwo członkowskie może określać swoje własne stawki akcyzy na poszczególne wyroby, ale nie większe niż granica ustalona w dyrektywach UE. Akcyzą objęte są następujące wyroby:

– energia elektryczna,
– napoje alkoholowe,
– wyroby tytoniowe,
– produkty energetyczne.

Wysokość stawki akcyzowej podaje się w kwocie na jednostkę wyrobu, jako procent ceny tego wyrobu lub procent maksymalnej ceny detalicznej.

Istnieje także podatek akcyzowy od wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, m.in. kosmetyków, perfum, czy samochodów osobowych przed pierwszą rejestracją. W naszym kraju stosowany jest podatek akcyzowy na samochody osobowe w stawce uzależnionej od pojemności silnika pojazdu. Podatek dla aut o pojemności silnika do 2000 cm3 wynosi 3,1 proc. od wartości rynkowej pojazdu z systemu Eurotax, a dla większej pojemności – aż 18,6 proc. pod wartości rynkowej z systemu Eurotax.