221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Debet

21 July, 2017 36

Debet to termin bankowy i rachunkowy, oznaczający ujemne saldo na rachunku. Powstaje ono na skutek wypłacenia z niego większej sumy, niż na nim znajdowała. Po wykorzystaniu debetu na koncie pojawia się stan ujemny, od którego bank udzielający odnawialnej pożyczki w rachunku nalicza odsetki. 

Przyznanie debetu

Bank może na wniosek klienta przyznać debet w koncie, czyli umożliwić swojemu klientowi wzięcie ekspresowej pożyczki w momencie, gdy skończą się jego własne środki na rachunku. Maksymalna wysokość debetu, jego oprocentowanie i okres kredytowania ustalane są indywidualnie z klientem. Przed przyznaniem kredytu w takiej formie bank sprawdza zdolność kredytową posiadacza rachunku, jego wiek, wysokość dochodów miesięcznych, ich źródło, a także historię współpracy. To tylko jedne z licznych parametrów branych pod uwagę przy przyznawaniu określonej kwoty debetu na koncie bankowym.

Spłata debetu

Spłata zobowiązania finansowego zaciągniętego w formie debetu następuje automatycznie z chwilą wpływu pieniędzy na konto. Instytucja finansowa nalicza codziennie odsetki, ale wyłącznie od wykorzystanej kwoty limitu debetowego. Banki pobierają także często prowizję za przyznanie debetu, czyli opłatę za udostępnienie środków, która może być naliczana nawet co rok.