221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Karta płatnicza

24 July, 2017 12

Karta płatnicza definiowana jest jako elektroniczny instrument płatniczy, który pozwala na zdalny dostęp do środków finansowych, jakie posiadacz karty zgromadził na rachunku bankowym. Wbrew pozorom nie tylko banki zajmują się wydawaniem kart płatniczych. Mogą to robić także pozabankowe instytucje finansowe, w tym sieci handlowe, stacje paliw, firmy telekomunikacyjne oraz instytucje pośrednictwa finansowego.

Za pośrednictwem karty płatniczej można dokonywać płatności bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych czy punktach handlowo-usługowych, realizować wypłaty w bankomatach czy wpłaty w tzw. wpłatomatach. Wiele kart płatniczych ma dziś również opcje płatności na odległość, czyli przez internet lub telefon.

Rodzaje kart płatniczych

Najbardziej popularne są karty debetowe i kredytowe, z których debetowe, nazywane po prostu „debetówkami” umożliwiają klientom korzystanie ze środków finansowych zgromadzonych na rachunku osobistym lub firmowym, a w przypadku braku pieniędzy na koncie karta nie będzie pozwalała na dokonanie wypłaty w bankomacie lub zapłaty za towary lub usługi w formie bezgotówkowej. Taką opcję mają wyłącznie karty kredytowe, tzw. kredytówki, które można postrzegać jako wygodną formę zaciągania kredytu bankowego.

Oprócz kart debetowych i kredytowych można także wyróżnić i inne rodzaje kart płatniczych, biorąc m.in. pod uwagę sposób rozliczania transakcji:

• Karty charge – z odroczonym terminem płatności, wydawane przez banki i inne instytucje finansowe. Są to karty powiązane z rachunkiem klienta i można za ich pośrednictwem wypłacać pieniądze w bankomatach oraz płacić w punktach akceptujących takie karty. Posiadacz karty charge musi spłacić swoje zadłużenie w wyznaczonym terminie.
• Karty bankomatowe – karty debetowe o ograniczonych funkcjach, do wykorzystania jedynie w transakcjach w bankomatach.
• Karty przedpłacone – pełnią rolę elektronicznej portmonetki, zasilonej wcześniej określoną kwotą, do wysokości której następnie autoryzowane są transakcje. Zwykle są to karty na okaziciela, z możliwością doładowania lub bez.

W dzisiejszych czasach karty płatnicze stały się nowoczesnymi „plastikami”, które pozwalają na dokonywanie płatności bezstykowych. Wcześniej wykorzystywane były wyłącznie karty magnetyczne, ze specjalnym paskiem jako nośnikiem informacji oraz karty chipowe, czyli z układem elektronicznym, bezpieczniejsze niż karty z paskiem. Obecnie powszechnie wykorzystuje się karty zbliżeniowe, czyli bezstykowe, wyposażone w układ elektroniczny oraz antenkę pozwalającą na bezkontaktowe przeprowadzanie transakcji. Dzięki nim bezgotówkowe transakcje np. do 50 zł nie trzeba potwierdzać kodem PIN użytkownika.

Karty płatnicze określane są wspólnym mianem elektronicznego pieniądza i powoli zastępują gotówkę w portfelu każdego konsumenta.