221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Konkurencja monopolistyczna

26 September, 2017 3

Konkurencja monopolistyczna stanowi teoretyczną formę rynku, który posiada zarówno cechy monopolu, jak i konkurencji. Na czym ona polega i jakie są jej cechy charakterystyczne?

Konkurencja monopolistyczna – definicja

Konkurencja monopolistyczna to forma rynku zaproponowana i przeanalizowana przez ekonomistę Edwarda Chamberlina, a następnie rozwinięta przez ekonomistkę Joan Robinson. Charakteryzuje się ona tym, że w obrębie jednego rynku współzawodniczy wiele przedsiębiorstw, które wytwarzają produkty niejednorodne, przez co krzywa popytu jest malejąca dla każdego uczestnika rynkowego, co jest cechą charakterystyczną dla monopolu. Pomimo faktu, że przedsiębiorcy produkują zróżnicowane produkty, to z założenia struktura ich kosztów pozostaje jednakowa. Model konkurencji monopolistycznej zawiera zarówno cechy właściwe dla monopolu, jak i dla konkurencji.

Cechy konkurencji monopolistycznej

W konkurencji monopolistycznej istnieją niskie bariery wejścia i wyjścia, dlatego ich pokonanie przez nowych uczestników rynku, nie sprawia większych trudności. Z tego powodu też na rynku działa duża liczba firm, które produkują zróżnicowane produkty. Wpływ producentów na cenę towarów jest niepełny.

Zaletą modelu konkurencji monopolistycznej jest zróżnicowanie cen, konkurencyjna jakość, zróżnicowanie reklamy i promocji oraz szeroki wybór produktów. Wśród wad tego modelu wyróżnia się konieczność posiadania pokaźnego kapitału po to, aby zaistnieć na rynku. Nieodzowne jest też tworzenie wysokich budżetów z przeznaczeniem na reklamę, ponieważ w przeciwnym wypadku firma nie będzie w stanie przyciągnąć do siebie klientów, skłonnych dokonać zakupu.

Przykładem firm, które funkcjonują w warunkach konkurencji monopolistycznej, są sprzedawcy sprzętu AGD/RTV, architekci, restauratorzy oraz zakłady fryzjerskie w większych miastach.