221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Kredyt konsolidacyjny

30 August, 2017 2

Konsolidacja to połączenie, a w wymiarze finansowym można przy tym mówić o zsumowaniu ze sobą wszystkich zobowiązań finansowych, obciążających dany podmiot, celem zmniejszenia wysokości regularnie spłacanej raty kapitałowo-odsetkowej. Kiedy, jak i kto może zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Kilka kredytów w jednym

Kredyt konsumpcyjny, kredyt samochodowy, hipoteczny, a do tego karta kredytowa i linia w rachunku bieżącym oraz pożyczka – w jednym momencie możemy mieć na swoim „koncie” kilka różnych zobowiązań finansowych względem instytucji kredytowych i pożyczkowych. W efekcie nasz budżet domowy jest obciążony kilkoma ratami kapitałowo-odsetkowymi, spłacanymi w różnej wysokości i w różnych terminach.

Dla uporządkowania sytuacji finansowej i zmniejszenia łącznie spłacanych rat można zdecydować się na zaciągnięcie w banku kredytu konsolidacyjnego. Jest to specyficzne, celowe zobowiązanie, przeznaczane na spłatę istniejących, wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek. Przy udzielaniu kredytu konsolidacyjnego na wniosek kredytobiorcy, bank nie wypłaca mu na konto pieniędzy, tylko reguluje rachunki w instytucjach, w których klient jest zadłużony. Za jednym razem wszystkie zobowiązania zostają spłacone, a kredytobiorca rozlicza się już tylko z jednym, nowym wierzycielem, wpłacając mu comiesięczną ratę.

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje kredytów konsolidacyjnych: gotówkowe i hipoteczne. Zabezpieczenie w postaci hipoteki z wpisem banku do księgi wieczystej nieruchomości powoduje, że kredyt konsolidacyjny może być udzielony na bardzo preferencyjnych zasadach, ale w zamian za niższe oprocentowanie i raty miesięczne, „zastawiamy” własne mieszkanie lub dom.

Czy to dobre rozwiązanie?

Zaletą kredytu konsolidacyjnego jest uporządkowanie swoich zobowiązań finansowych – wszystkie dotychczasowe mogą zostać spłacone przez bank, w którym klient zaciąga kredyt konsolidacyjny, przez co kredytobiorca będzie spłacał już tylko jedną ratę dla wierzyciela.  Wysokość raty jest zwykle niższa niż suma wcześniej spłacanych rat. Wraz z kredytem konsolidacyjnym można otrzymać dodatkową kwotę środków finansowych do dowolnego wykorzystania.

Kredyt konsolidacyjny polecany jest osobom o dobrej sytuacji finansowej i wysokiej zdolności kredytowej, które nie zalegają ze spłatą żadnej ze spłacanych rat. Kredyt konsolidacyjny w żadnym wypadku nie może być utożsamiany z kredytem oddłużeniowym.  Bank z resztą nie udzieli takiego zobowiązania komuś, kto ma negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej i nieterminowo dotychczas regulował raty kapitałowo-odsetkowe.