221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Płatności HCE - jak to działa?

24 October, 2017 2

Szybkie płatności mobilne umożliwiają zrealizowanie transakcji zakupu produktów i usług w krótkim czasie. Wśród nich można wyróżnić płatności HCE. Na czym one polegają i jak w praktyce wykorzystywana jest w Polsce technologia HCE?

Czym są płatności HCE?

HCE to płatności szybkie i wygodne, za pośrednictwem wirtualnej karty, umieszczonej np. w telefonie. Skrót HCE oznacza z języka angielskiego host card emulation. Technologia HCE pozwala na uzyskanie podręcznego portfela w telefonie komórkowym z odpowiednim oprogramowaniem. Dzięki takiej karcie HCE, w smartfonie można dokonywać płatności w sposób tożsamy jak w przypadku kart zbliżeniowych. W praktyce zatem wystarczy przyłożyć telefon do terminala kart płatniczych, aby zapłacić za transakcję i sfinalizować ją. Płatności w kwocie do 50 zł są realizowane bez autoryzowania ich za pomocą kodu PIN. Podobnie jak w przypadku kart zbliżeniowych, realizacja operacji na kwotę powyżej 50 zł musi zostać autoryzowana poprzez podanie indywidualnego kodu PIN.

Podczas płacenia w sklepie czy punkcie usługowym kartą HCE, należy mieć odblokowany ekran swojego smartfona. Wówczas przy zbliżeniu telefonu do czytnika kart transakcja zostanie zrealizowana. Co ważne, dla wykorzystywania płatności HCE konieczne jest połączenie z internetem, ponieważ aplikacja ta nie działa w trybie offline.

Jak zacząć korzystać z HCE płatności?

W celu rozpoczęcia płacenia wirtualną kartą bankową w telefonie należy odpowiednio przygotować sam aparat. Musimy pobrać i zainstalować w jego pamięci aplikację mobilną banku obsługującego technologię HCE oraz w aplikacji wybrać opcję płatności zbliżeniowych. Następnie klient powinien wskazać konto, do którego chce podpiąć wirtualną kartę HCE. Podkreślenia wymaga fakt, że w takiej technologii działają przeważnie płatności kartą debetową, choć są i takie banki, które dają możliwość podpięcia pod kartę HCE karty kredytowej. Na koniec klient zatwierdza warunki umowy i może rozpoczynać płacenie telefonem. Musi też ustanowić kod PIN do płatności HCE, m.in. z poziomu aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej.

Płatności HCE w Polsce

W naszym kraju płatności HCE konkurują z płatnościami NFC. Podobnie jest na całym świecie. HCE ma tę zaletę, że nie wymaga angażowania operatorów telekomunikacyjnych w proces aktywacji usługi. Dane karty nie są bezpośrednio powiązane z kartą SIM, tylko z aplikacją mobilną.

Płatności te są dostępne dla wybranych modeli telefonów komórkowych – z systemem operacyjnym Android, ale nie tylko. Niektóre banki akceptują także smartfony z systemem Windows.