221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

RRSO

24 July, 2017 33

Skrót RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (Annual percentage rate), obrazującą całkowity koszt kredytu, obciążający pod względem finansowym kredytobiorcę.

RRSO wyrażane jest jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Wskaźnik ten pozwala na łatwiejsze skonfrontowanie ze sobą różnych ofert kredytów konsumenckich, jakie dostępne są na rynku finansowym w danym czasie. Jest bardziej miarodajny niż oprocentowanie nominalne kredytu, ponieważ prócz niego, uwzględnia także pozostałe koszty kredytowe, w tym:
• prowizje za przystąpienie do zobowiązania,
• naliczane przez kredytodawcę opłaty,
• koszty usług dodatkowych niezbędnych do uzyskania kredytu,
• koszty ubezpieczeń,
• koszty zabezpieczeń kredytowych.
RRSO zazwyczaj jest wyższe od oprocentowania zobowiązania kredytowego lub pożyczkowego. Uwzględnia prócz prowizji i opłat dodatkowych, uiszczanych przez kredytobiorcę, również wartość pieniądza w czasie oraz okres spłaty kredytu.

Jak interpretować RRSO?

Według prostej zasady wydawałoby się, że niskie RRSO zawsze oznacza tańszy kredyt, ale nie zawsze tak się dzieje, ponieważ wszystko zależy od harmonogramu spłaty pożyczki lub kredytu. Zasadniczo RRSO pozwala na łatwiejsze porównywanie ze sobą kredytów, ale muszą one mieć takie same parametry i harmonogram spłaty. Jeśli spłacane są w ratach równych, są droższe niż kredyty w ratach malejących, w okresie kredytowania. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że kapitał kredytu w ratach równych spłacany jest wolniej, dlatego bank od wyższej kwoty bazowej nalicza kredytobiorcy odsetki. Są one więc wyższe niż w przypadku kredytów spłacanych w ratach malejących.
W przypadku gdy wysokość RRSO znacznie odbiega od oprocentowania nominalnego zobowiązania, oznacza to, że kredytodawca ukrył część kosztów w opłatach dodatkowych, obciążających kredytobiorcę.