221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Studencki budżet - jaka kwota na miesiąc?

Studencki budżet - jaka kwota na miesiąc?
Studia na państwowych, publicznych uczelniach są darmowe - nie płaci się czesnego, ale koszty i tak trzeba ponosić, zwłaszcza jeśli student studiuje poza miejscem zamieszkania.  Wydatki na mieszkanie, pomoce naukowe, konsumpcję i ogólnie rzecz ujmując utrzymanie mogą być znaczne. Ile pieniędzy miesięcznie wydaje polski student?

Budżet studenta - średnio 1600 zł!

Związek Banków Polskich podaje, że statystyczny student wydaje na studia i utrzymanie kwotę 1600 zł miesięcznie. Znacznie mniej wydają średnio studenci w Serbii i Rumunii, ale budżet polskich żaków wcale nie jest taki wysoki. Są i tacy, którzy są w stanie utrzymać się na studiach w innym mieście za mniej niż 1000 zł.

Główne wydatki studenta

Na koszty, jakie student ponosi co miesiąc, składają się:

  • wydatki na mieszkanie,
  • koszty transportu,
  • wydatki na żywność,
  • internet i telefon,
  • koszty pomocy naukowych i kursów,
  • wydatki nieregularne,
  • wydatki na imprezy,
  • wydatki nieprzewidziane.

Mieszkanie dla studenta

Największą część puli miesięcznych wydatków zajmują koszty stałego lokum. Może nim być akademik, stancja czy wynajęte mieszkanie. Najdrożej jest w przypadku wynajmowania mieszkania - w średniej wielkości mieście to około 1000 zł miesięcznie za kawalerkę, w której zamieszka jeden student, albo na przykład para. Za takie samo mieszkanie w Krakowie zapłacić trzeba nawet 500 zł więcej.

Akademiki w Krakowie są znacznie tańsze - koszt to 300-450 zł miesięcznie. Według cennika kampusu studenckiego Uniwersytetu Wrocławskiego za miejsce w trzyosobowym pokoju trzeba zapłacić około 400 zł. Więcej zapłacą ci, którzy chcą mieszkać bardziej komfortowo w pokoju dwuosobowym w mieszkaniu - po 600-800 zł za osobę. Akademiki mają tę zaletę, że student nie musi przejmować się kosztami zużycia wody, prądu, gazu czy opłatami za internet i wywóz śmieci. Wszystko to ma w cenie, dlatego często nie potrafi oszczędzać mediów. Płaci tylko za swój prywatny telefon - ale tutaj koszty mogą wynieść niewiele, bo np. 20-30 zł za miesiąc.

Wyżywienie studenta

Codzienna konsumpcja to już kwestia gustu, smaku i możliwości finansowych. Jeśli student nie otrzymuje od rodziców zbyt wiele pieniędzy, będzie się musiał nauczyć oszczędzać na żywności i wybierać produkty z niskiej półki cenowej. W menu znajdzie się więc ryż, makaron z sosem pomidorowym z koncentratu, parówki na 100 sposobów, piersi z kurczaka i wszelkie inne potrawy drobiowe, zapiekanki ziemniaczane z kiełbasą, zupki chińskie instant i tym podobne. Za 100 zł tygodniowo spokojnie można zrobić zakupy żywności. Co bardziej oszczędni wydadzą na ten cel po 10 zł dziennie, czyli 70 zł tygodniowo i 280 zł miesięcznie. Do tego trzeba doliczyć koszty kosmetyków, środków higienicznych i detergentów. Kwota 60 zł na miesiąc powinna być adekwatna dla środków z dyskontów.

Dojazdy do domu i transport w miejscu studiowania to kolejne wysokie koszty. Studenci mają zniżkę na MPK, więc płacą średnio 45-50 zł za miesięczny bilet. Za bilety do domu płaci się różnie, w zależności od tego, gdzie kto mieszka. Trudno tu wskazać więc uniwersalną kwotę miesięcznych wydatków. Za wyjazd raz w miesiącu do domu powiedzmy, że student zapłaci 100 zł. W zamian otrzyma zaś słoiki i mrożonki do studenckiej lodówki.

Nauka i studenckie życie to już koszty uznaniowe. Można kupować książki nowe, można używane lub kserować interesujące rozdziały. Wyjdzie około 50-100 zł miesięcznie. Za imprezy studenckie płaci się znacznie więcej, przy co weekendowych wypadach na miasto będzie to minimum 200 zł miesięcznie.

Łączne koszty wynoszą więc 1055 zł. Student, chcąc zmieścić się w takim budżecie, musi jednak mocno zaciskać pasa i rezygnować z wielu przyjemności. Nie ma też pieniędzy na nowe ubrania, nieprzewidziane wydatki takie jak np. leki i tym podobne. Przy kwocie 1600 zł życie studenta jest łatwiejsze.

31 October, 2017 2

Studia na państwowych, publicznych uczelniach są darmowe – nie płaci się czesnego, ale koszty i tak trzeba ponosić, zwłaszcza jeśli student studiuje poza miejscem zamieszkania.


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę

Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku.