221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Światowy Dzień Drzemki w Pracy, czyli jak poradzić sobie ze zmęczeniem w pracy?

Dzień Drzemki w USA – propagowanie odpoczynku w pracy

Światowy Dzień Drzemki w Pracy jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych od kilku lat. Na chroniczne zmęczenie narzeka wiele osób na całym świecie, a propagatorzy tego święta w USA przekonują o zbawiennej roli drzemki w funkcjonowaniu organizmu. Za podstawę swoich przekonań podają badania naukowe i posługują się przykładami wybitnych osób, które odpoczywały lub mają zwyczaj odpoczywać przynajmniej kilkanaście minut w ciągu dnia, a wśród nich są wymieniani: Barack Obama, Winston Churchill i Thomas Edison. Nawet Napoleon Bonaparte przyznawał się do drzemek w ciągu dnia.

Chiny – konstytucyjne prawo do drzemki

Chińczycy słyną z poświęcania życia na wielogodzinną naukę i pracę, co sprawia, że towarzyszy im ciągłe zmęczenie. Dlatego fakt, że przysługuje im konstytucyjne prawo do drzemki nie jest wcale zaskakujący. Część firm dysponuje nawet specjalnymi pokojami przeznaczonymi specjalnie do odpoczynku. Efektywność jest dla Chińczyków bardzo ważna, dlatego zwraca się uwagę na możliwość krótkiej regeneracji.

Wpływ drzemki na funkcjonowanie organizmu

Nadmiar obowiązków związany z rolami społecznymi i zawodowymi sprawia, że dopada nas chroniczne zmęczenie, które wiąże się nie tylko z brakiem wystarczającej ilości snu, ale również z pojawiającym się stresem. W efekcie rodzi się pytanie, jak sobie radzić ze stresem? Odpoczynek stanowi rozwiązanie problemu. Nawet krótka drzemka wpływa na obniżenie jego poziomu i sprzyja relaksowi. Powoduje lepsze ukrwienie mózgu i stymuluje jego pracę. Specjaliści zaznaczają, że nawet 15 minut snu ogranicza ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego. W Światowy Dzień Drzemki w Pracy pracodawca powinien zrozumieć, dlaczego jego pracownicy oddają się chwili błogiego lenistwa. Polska mentalność jednak nie sprzyja wprowadzeniu drzemki w czasie pracy do codziennych rytuałów i na taką możliwość pewnie trzeba będzie jeszcze długo poczekać.

Wpływ diety na zmęczenie

Skoro nie można liczyć na codzienną drzemkę w pracy, to jak zminimalizować ciągłe zmęczenie? Oczywiście wysypianie się to podstawa, ale różne czynniki powodują, że nie zawsze jesteśmy w stanie poświęcić na sen optymalną ilość godzin. Okazuje się, że ogromne znaczenie dla zachowania koncentracji i dobrego samopoczucia ma odpowiednia dieta. Do menu należy wprowadzić produkty o niskim indeksie glikemicznym dostarczające energii na dłuższy czas.

Kawa czy woda?

W przypadku zmęczenia większość osób automatycznie zaparza sobie kawę. Nieduże ilości kawy oczywiście mogą być stosowane, ale organizm potrzebuje wody, o której często zapominamy. Dobre nawodnienie przyspiesza odnowę komórek i pomaga uniknąć bólów głowy. Jeśli praca zaczyna bardzo przytłaczać i zmęczenie jest intensywnie odczuwane, warto wziąć chociaż krótki urlop. Korzystając z pożyczki online w MoneyMan, szybko uzyskasz brakujące fundusze.

13 March, 2017 29

Dzień Drzemki w USA – propagowanie odpoczynku w pracy


Powiązane Artykuły