221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Ważny koszt podróży - koszty autostrad i winiet

29 August, 2017 4

Ważny koszt podróży - koszty autostrad i winiet_Pexels

Wybierasz się na wakacje własnym samochodem? Eurotrip może być życiową przygodą, ale warto się do niej solidnie przygotować. Kierowca powinien pamiętać przy tym przede wszystkim o konieczności wykupienia odpowiednich winiet i uiszczeniu opłat drogowych. Ile będzie kosztować podróż po poszczególnych, europejskich krajach?

Koszty podróżowania samochodem po Europie

W wielu europejskich krajach podróż autostradami i drogami szybkiego ruchu pociąga za sobą dodatkowe opłaty. O ile w Niemczech jak dotychczas dla użytkowników samochodów osobowych nie wprowadzono żadnych opłat ani winiet, o tyle np. w Czechach, Austrii, na Węgrzech i na Słowacji i Słowenii jak najbardziej one obowiązują.  Za komfortowy przejazd autostradą przyjdzie nam zapłacić również na „własnym podwórku” – m.in. na autostradzie A2 i A4. Jakie są ceny winiet, gdzie kupić winiety oraz jakie winiety w Europie obowiązują?

Opłaty na autostradach w Czechach i na Słowacji

Podróżując samochodem po Czechach w zasadzie nie sposób ominąć płatne odcinki autostrad, które łączą między innymi stosunkowo odległe względem siebie czeskie miasta. Dlatego w zależności od długości podróży można zdecydować się na jedną z trzech winiet:

 • winietka 10-dniowa dla pojazdów do 3,5 tony – cena 68,50 zł,
 • winietka miesięczna dla pojazdów do 3,5 tony – cena 89,50 zł,
 • winietka roczna dla pojazdów do 3,5 tony – cena 279,50 zł.

Ceny winiet online mogą nieznacznie różnić się od tych dostępnych chociażby na stacjach benzynowych, z uwagi na różnice kursowe. Kierowca nie tylko musi kupić winietę czeską, ale i prawidłowo ją wypełnić oraz przykleić do szyby samochodu w odpowiednim miejscu.

Na Słowacji także płaci się za niektóre odcinki autostrad. Od 1 stycznia 2016 roku przestała obowiązywać tradycyjna winietka samoprzylepna, którą zastąpiła winietka elektroniczna, tzw. e-znamka. Wystarczy więc dokonać płatności w odpowiedniej wysokości za taką winietę oraz podać niezbędne dane, aby numer rejestracyjny pojazdu został wprowadzony bezpośrednio do słowackiego systemu poboru opłat autostradowych. Winiety na Słowacji w wersji elektronicznej, wysyłanej na numer telefonu komórkowego jako wiadomość SMS kosztują:

 • winietka 10-dniowa dla pojazdów do 3,5 tony – cena 62,50 zł,
 • winietka miesięczna dla pojazdów do 3,5 tony – cena 80,50 zł,
 • winietka roczna dla pojazdów do 3,5 tony – cena 252,50 zł.

Ile zapłacimy za przejazd na Węgrzech i w Austrii?

Przy wjeździe na autostradę w Austrii kierowca samochodu osobowego musi mieć winietę. Za jej brak może zostać ukarany mandatem w wysokości nawet do kilkuset euro. W winiety austriackie można zaopatrzyć się w trybie online lub przed wjazdem na teren Austrii. Na winietach austriackich w przeciwieństwie do winiet słowackich i czeskich, nie trzeba wpisywać numeru rejestracyjnego pojazdu. Wystarczy przykleić ważną winietkę do przedniej szyby samochodu i zachować kod kreskowy w razie kontroli. Koszt winiet w Austrii wynosi:

 • winietka 10-dniowa dla pojazdów do 3,5 tony – cena 56,50 zł,
 • winietka 2-miesięczna dla pojazdów do 3,5 tony – cena 138,00 zł,
 • winietka roczna dla pojazdów do 3,5 tony – cena 431,50 zł.

Sąsiednie Węgry także wykorzystują winiety dla opłacenia korzystania z wybranych odcinków autostrad. To winiety elektroniczne, które zastąpiły winiety tradycyjne, samoprzylepne. Przy ich zakupie konieczne jest podanie numeru rejestracyjnego swojego pojazdu, który zostanie wprowadzony do węgierskiego systemu opłat autostradowych. Na jego podstawie system generuje unikalną winietę na konkretny czas i konkretny, jeden pojazd. Winiety na Węgrzech kosztują:

 • winietka 10-dniowa dla pojazdów do 3,5 tony, kat. D1 – cena 71 zł,
 • winietka miesięczna dla pojazdów do 3,5 tony, kat D1 – cena 104 zł,
 • winietka 10-dniowa dla pojazdów o masie do 3,5 tony, kat D2 – cena 111,50 zł,
 • winietka miesięczna dla pojazdów o masie do 3,5 tony, kat. D2 – cena 173 zł,
 • winietka roczna dla pojazdów do 3,5 tony, kat. D1 – cena 730,50 zł.

W kat. D1 mieszczą się pojazdy osobowe, maksymalnie 7-osobowe i motocykle, zaś w kat. D2 pojazdy ciężarowe (z kratką) powyżej 7 osób, m.in. kampery.

Opłaty za autostrady w Polsce

Nie tylko za granicą, ale i w Polsce płaci się za przejazd niektórymi odcinkami autostrad. Nie funkcjonują u nas jednak winiety, a opłat za poszczególne pokonywane odcinki uiszcza się na bramkach autostradowych.  Na autostradzie A1 opłaty pobiera się na odcinku Rusocin – Nowa Wieś, a operatorem jest tu Partnerstwo Publiczno-Prywatne, obsługujące również: autostradę A2, odcinek od Konina do Świecka oraz autostradę A4 – odcinek Kraków-Katowice. Z kolei opłaty na odcinku Konin – Stryków na A2 oraz Wrocław – Sośnica na A4 pobiera Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.


Powiązane Artykuły