221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Wielkanocne tradycje na świecie

Jak obchodzona jest Wielkanoc na świecie? Czy znacie wielkanocne tradycje innych krajów? Które zwyczaje związane ze Świętami Wielkiej Nocy są najbardziej popularne?

1. Dzieci w Stanach Zjednoczonych każdego roku oczekują, że zajączek wielkanocny przyniesie im prezenty lub słodycze ukryte w kolorowych jajkach. Ten obyczaj przywieźli do USA niemieccy emigranci w XVIII wieku, wśród których zając i jajko były symbolami odrodzenia i nowego życia.

2. W niektórych częściach Finlandii ludzie rozpalają w Wielkanoc ogniska, co ma związek z dawnymi wierzeniami, że ogień odstrasza wiedźmy, które próbują zaszkodzić ludziom pomiędzy Wielkim Piątkiem a Niedzielą Wielkanocną.

3. Najbardziej popularną polską tradycją świąteczną jest oczywiście Śmingus-Dyngus. W wielkanocny poniedziałek ludzie polewają się nawzajem wodą. Według legend dziewczyna oblana wodą właśnie w ten dzień miała wyjść za mąż w przeciągu roku. Tradycja ta ma swoje źródło w chrzcie księcia Mieszka w poniedziałek wielkanocny roku 996 n.e.

4. Jeśli znajdziecie się w Haux, we Francji, w świąteczny poniedziałek, koniecznie miejcie ze sobą widelec. Co roku na głównym placu miasta przygotowywany jest poczęstunek w postaci ogromnego omletu, do którego pieczenia zużywanych jest ponad 4500 jaj.

5. Wczesnym rankiem w Wielką Sobotę mieszkańcy greckiej wyspy Korfu wyrzucają przez okna garnki, patelnie i inne ceramiczne naczynia. Ma to być symbolem powitania wiosny i sadzenia nowych roślin. Zwyczaj wiąże się również z Nowym Rokiem, który dawni Wenecjanie świętowali m. in. pozbywając się starych i niepotrzebnych rzeczy.

6. W Norwegii Wielkanoc to okres, w którym czyta się kryminały. Ten nietypowy zwyczaj został zapoczątkowany w 1923 roku, kiedy to jeden z ówczesnych domów wydawniczych promował swoją powieść kryminalną na pierwszych stronach gazet. Owe reklamy tak bardzo przypominały autentyczne newsy, że czytelnicy nie mieli pojęcia, iż mają do czynienia ze zwykłą promocją książki.

7. Z kolei w Waszyngtonie, stolicy USA, przed Białym Domem, w Wielki Czwartek odbywa się tzw. Easter Egg Roll, czyli zabawa polegająca na toczeniu barwionych na kolorowo jajek na twardo za pomocą dużej łyżki. Konkurs w toczeniu pisanek odbywa się co roku już od 130 lat, a obecnie towarzyszą mu również inne atrakcje, jak występy muzyczne czy zawody sportowe. Całość ma promować zdrowy tryb życia i wartości rodzinne.

To oczywiście tylko niektóre z niezwykłych świątecznych zwyczajów. Zachęcamy Was do odkrywania innych, najlepiej osobiście, np. spędzając - wspólnie z rodziną - Wielkanoc za granicą. Zagraniczne święta stają się ostatnio coraz bardziej popularne. Pamiętajcie, że jeśli potrzebna jest wam pilnie dodatkowa gotówka na dowolny cel, np. właśnie wyjazd, zawsze możecie zwrócić się do MoneyMan.pl po szybką pożyczkę online.

6 April, 2017 27

Jak obchodzona jest Wielkanoc na świecie? Czy znacie wielkanocne tradycje innych krajów?


Powiązane Artykuły