221-220-221
Pon - Pt od 7:00 do 19:00

Wiosenne porządki – jak dobrze zacząć wiosnę?

6 Marzec, 2017 26

Jak rozpocząć sezon wiosenny? Oczywiście od zrobienia porządków! Nie odkładajmy ich na okres tuż przed Wielkanocą, wówczas może nie starczyć bowiem czasu na jednoczesne przyrządzanie wielkanocnych potraw i bieganie po mieszkaniu z odkurzaczem.

Na wiosennej porządkowej checkliście powinno się znaleźć czyszczenie zasłon, firanek i karniszy, mycie ścian, sufitów i żyrandoli, czyszczenie dywanów, a także miejsc trudno dostępnych, które zwykle pomijamy przy zwykłym sprzątaniu. Właściciele domków jednorodzinnych muszą pamiętać, że wiosna w ogrodzie zaczyna się dość wcześnie, warto więc z wyprzedzeniem zaplanować niezbędne prace porządkowe na zewnątrz, zwłaszcza jeśli zamierzamy zatrudnić profesjonalną ekipę ogrodniczą (później mogą mieć już zarezerwowane wszystkie terminy i zostaniemy z naszym ogrodowym „bałaganem” sami).

Warto zaopatrzyć się w przydatne gadżety, które ułatwią nam pracę. W przypadku prania szczególnie delikatnych firanek pomocne mogą się okazać specjalne siatki chroniące materiał przed zniszczeniem. Trzeba również upewnić się, czy wszystkie rzeczy wkładane do pralki rzeczywiście można bezpiecznie w niej prać, czy też należy oddać je do profesjonalnego czyszczenia. Profesjonalista na pewno pomoże też w odświeżeniu mocno zabrudzonych dywanów i wykładzin (firmę czyszczącą bez trudu namierzycie przez Internet).

Koniecznie należy zaopatrzyć się w zapas ręczników papierowych. Wytarcie do sucha czyszczonych powierzchni zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych zacieków. W celu wyczyszczenia miejsc trudno dostępnych, jak przestrzenie za kaloryferami, meblami, pralką, można samemu przygotować praktyczną szczotkę. Najpopularniejsza jest wersja DIY z drucianego wieszaka i skarpety.

Jeżeli chodzi o dobór preparatów czyszczących, przed zakupem warto sprawdzić, jaki mają zapach. Niektóre z nich pachną wyjątkowo intensywnie i czasem jeszcze przez kilka dni po zakończeniu sprzątania czuć w mieszkaniu „chemiczne” zapachy. Kurze lepiej ścierać ściereczką nawilżoną zwykłą wodą, do której można dodać np. odrobinę soku z cytryny lub olejku aromatycznego. Niezwykle popularnym preparatem czyszczącym o przyjemnym zapachu stało się ostatnio tzw. mydło marsylskie.

Dobrze jest zaopatrzyć się również w odkurzacz z filtrami antyalergicznymi lub filtrem wodnym, który zapobiega roznoszeniu szkodliwego pyłu po całym domu. Środki finansowe na zakup nowoczesnego odkurzacza możecie otrzymać np. biorąc pożyczkę w MoneyMan.pl.

Pamiętajcie, że przestrzeń, w jakiej przebywamy na co dzień, ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Czyty i uporządkowany dom to gwarancja lepszego nastroju i dobrego wypoczynku.