221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Wkład własny w kredycie hipotecznym - czym jest?

23 August, 2017 4

Wkład własny w kredycie hipotecznym - czym jest? | MoneyMan.plWkład własny w kredycie hipotecznym - czym jest? | MoneyMan.pl

Przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny w banku pod uwagę branych jest wiele czynników dotyczących kredytobiorcy i pożądanego przez niego zobowiązania kredytowego. Taka osoba musi mieć co najmniej 20 proc. wkładu własnego na kredyt, zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego. Czym jest owy wkład własny i jak go pokryć?

Obowiązek posiadania wkładu własnego na kredyt

Jeszcze przed 2014 rokiem wiele banków w Polsce oferowało klientom kredyty hipoteczne na 100 proc. wartości kupowanej nieruchomości i więcej. Można było więc zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu bez posiadania jakichkolwiek oszczędności. Banki były skłonne do zaoferowania np. 120 proc. finansowania, dzięki czemu klient otrzymywał pieniądze na pokrycie opłat notarialnych, podatków czy kosztów podstawowego remontu kupowanego mieszkania.

Od 1 stycznia 2014 roku warunki kredytowania na polskim rynku finansowym uległy diametralnej zmianie, a to za sprawą wprowadzenia Rekomendacji S przez Komisję Nadzoru Finansowego. Narzuciła ona bankom ograniczenie akcji kredytowej i ostrzejsze podejście do kwestii zabezpieczeń systemu bankowego. Pozwoliło to chronić samych kredytobiorców przed ryzykiem kredytowym. Posiadanie oszczędności przy kredycie hipotecznym, czyli owego wkładu własnego, jest dziś absolutnie wymagane.

Rekomendacja S zakłada wprowadzenie minimalnego wkładu własnego przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny  w wysokości;

  • 5 proc. wartości nieruchomości – od 2014 roku,
  • 10 proc. wartości nieruchomości – od 2015 roku,
  • 15 proc. wartości nieruchomości – od 2016 roku,
  • 20 proc. wartości nieruchomości – od 2017 roku.

Warto podkreślić, że kredytobiorca posiadający zaledwie 10 proc. wkładu własnego, otrzyma obecnie kredyt hipoteczny, ale brakujące 10 proc. będzie musiał ubezpieczyć w sposób akceptowalny przez bank, udzielający kredytu.

Sposoby na ubezpieczenie wkładu własnego

Środki na minimalny wkład własny (20 proc. bez ubezpieczenia i 10 proc. z ubezpieczeniem) nie mogą pochodzić z kredytu, tylko z własnych oszczędności kredytobiorcy lub  kredytobiorców. Brakujący wkład własny można ubezpieczyć za pośrednictwem ubezpieczenia niskiego wkładu, co powoduje wzrost raty kapitałowo-odsetkowej, spłacanej przez klienta. Składki na ubezpieczenie z tytułu zbyt niskiego wkładu własnego są opłacane przez klienta do momentu spłaty kapitału odpowiadającego 10 proc. wartości kupowanej nieruchomości.


Powiązane Artykuły