221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb.10.00-16.00
kontakt@moneyman.pl

Co inspiruje Borisa Batina, Prezesa ID Finance?

Boris Batine ID Finance

FinTech Profile opublikował wywiad z Borisem Batinem, współzałożycielem ID Finance. Boris Batine opowiada o początkach powstania firmy, zasadach jej działania oraz o swoich przewidywaniach dotyczących przyszłości branży FinTech.

Kim Pan jest i jakie ma Pan doświadczenie?

Nazywam się Boris Batine i jestem współzałożycielem i Prezesem ID Finance. Posiadam wykształcenie w dziedzinie bankowości i finansów, a przed założeniem ID Finance zajmowałem się rynkiem kapitałów dłużnych w Londynie i w Moskwie dla Deutsche Bank, Renaissance Capital oraz RBS.
Swojego wspólnika, Alexandra Dunaeva poznałem, kiedy razem pracowaliśmy dla Deutsche Banku. W czasie gdy kryzys finansowy zataczał coraz szersze kręgi w 2008 roku spotkaliśmy się, aby przedyskutować to, co naszym zdaniem było szansą na rozwój branży FinTech oraz potencjalne możliwości wynikające z wciąż wzrastającej dostępności oprogramowania związanego z bankowością elektroniczną i coraz lepszego dostępu do danych niezbędnych do podejmowania właściwych decyzji biznesowych. Obserwując upadek wielu dużych i znanych firm w Europie i Stanach Zjednoczonych, dostrzegliśmy możliwości otworzenia własnego biznesu na rynkach pomijanych przez duże banki, takich jak Rosja, Gruzja i Kazachstan.

Jakie zajmuje Pan stanowisko i jakie są Pana główne obowiązki?

Jestem Prezesem w ID Finance oraz kieruję marketingiem, pozyskiwaniem klientów, finansami i pozyskiwaniem funduszy. Nadzoruję rozwój biznesu i ogólną strategię dla naszego biznesu we współpracy z Dyrektorem Operacyjnym.
Czy może nam Pan pokrótce opowiedzieć o swoim biznesie?
ID Finance to firma, która zajmuje się analizą danych, scoringiem kredytowym oraz bankowością elektroniczną i realizuje ogromny popyt na kredyty konsumpcyjne, który nie jest zaspokajany przez firmy działające na rynkach wschodzących. Obecnie obsługujemy klientów w Rosji, Brazylii, Kazachstanie, Gruzji i Polsce.

Dajemy możliwość zaciągnięcia pożyczki klientom, którzy mimo posiadania zdolności kredytowej zostali z jakiegokolwiek powodu odcięci od tradycyjnych systemów bankowych. Używamy specjalistycznego oprogramowania do potrzeb naszego scoringu kredytowego, co pozwala nam wziąć pod uwagę znacznie więcej czynników niż tradycyjne parametry wykorzystywane przy ocenie ryzyka kredytowego i analizować znacznie bogatsze zbiory danych, zawierające kilka tysięcy rekordów, w czasie rzeczywistym. Nasza technologia pozwala nam określić jakim konkretnie kredytem potencjalny klient może być zainteresowany jednocześnie ustalając jego zdolność kredytową. Obecnie udzielamy ponad 50 tysięcy pożyczek miesięcznie.

Rozpoczynając nasz biznes w Rosji i mając ograniczony dostęp do finansowania Venture Capital, skupiliśmy się od samego początku na zmaksymalizowaniu wydajności naszych działań w codziennym prowadzeniu biznesu. Sami zbudowaliśmy całą naszą technologię, co dawało nam pełną kontrolę nad naszym IT i pozwalało szybko rozwijać się i bardzo wydajnie prowadzić operacje. Zbudowaliśmy sieć usług bankowości elektronicznej w sześciu krajach w mniej niż pięć lat.
Gama naszych produktów obejmuje pożyczki konsumenckie online, długoterminowe kredyty ratalne online oraz zautomatyzowane pożyczki udzielane online w punktach sprzedaży (POS).

Proszę nam powiedzieć, jak wygląda Wasze finansowanie.

Do tej pory zebraliśmy 60 milionów dolarów, w tym 50 milionów z funduszy dłużnych w lutym tego roku. Ta akcja prowadzona była przez rosyjski bank TransKapital Bank. Zebraliśmy znacznie mniej niż inne firmy oferujące pożyczki online, jednak nie powstrzymało to nas przed bardzo szybkim rozwojem – obecnie zatrudniamy 380 pracowników i jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia zysku rzędu 130 milionów dolarów w tym roku.

Dlaczego założył Pan tę firmę? Jakie problemy chciał Pan rozwiązać?

Według McKinsey, dwa miliardy ludzi na świecie nie mają dostępu do usług bankowych. Ponadto na wschodzących rynkach są osoby, którym regularnie odmawia się udzielania pożyczek lub nakłada na nich wysokie, niekonkurencyjne stopy procentowe. Jest to poważny problem dla konsumentów i realna przeszkoda w drodze do rozwoju dla gospodarki – McKinsey wierzy, że rynki wschodzące mogłyby napędzić swoje gospodarki o 3,7 tryliona dolarów w pełni uświadamiając sobie i wykorzystując potencjał, jaki znajduje się w usługach bankowości elektronicznej.
Rozwój technologii mobilnych i wzrastająca dostępność alternatywnych źródeł danych stwarza szansę na zajęcie się ogromnym popytem na kredyty, który nie jest zaspokajany przez firmy obecne na rynku.

Nasza technologia oceny ryzyka kredytowego wykorzystuje specjalistyczne oprogramowanie do analizowania kilku tysięcy rekordów danych w czasie rzeczywistym. Konsumenci mogą aplikować o udzielenie pożyczki przez stronę internetową lub aplikację mobilną. Dostarczenie wymaganych informacji zajmuje im zaledwie kilka minut, następnie nasz system automatycznie zbiera i analizuje dane z ponad dwunastu zewnętrznych źródeł i przetwarza wniosek kredytowy w ciągu kilku sekund.
Nasz zespół informatyków i analityków ryzyka, spośród których wielu pochodzi z branży bankowości elektronicznej, nieprzerwanie rozwija i ulepsza naszą technologię, która ma jeden z najlepiej działających systemów zarządzania ryzykiem w branży. W efekcie jesteśmy w stanie wejść na nowy rynek i zacząć notować na nim zyski w ciągu roku od rozpoczęcia działalności na nowym rynku.

Jaka jest Wasza docelowa grupa klientów? Jaki jest Wasz model dochodowy?

Naszą docelową grupą klientów są osoby, które nie są w stanie szybko i łatwo otrzymać kredytu, pomimo że są w stanie udowodnić swoją zdolność do spłacania swoich zobowiązań finansowych. Do tego grona zaliczają się zarówno osoby, które w swojej historii kredytowej miały nieterminowo spłacane zobowiązania, jak również ci, którzy zamieszkują obszary wiejskie bez dostępu do bankowości detalicznej oraz tacy, którzy przeprowadzili się do innego kraju i nie są w stanie udowodnić swojej zdolności kredytowej.
W naszych pożyczkach oferujemy konkurencyjne oprocentowanie, które stopniowo zmniejszamy, gdy klienci pokazują nam, że są w stanie spłacać swoje zobowiązania.

Gdyby miał Pan magiczną różdżkę, jaką jedną rzecz zmieniłby Pan w sektorze FinTech oraz/lub bankowym?

Bardzo chciałbym zobaczyć przeniesienie własności danych z banków na konsumentów. To już zaczyna się dziać dzięki nowym regulacjom prawnym, takim jak SPD2 w Europie.

Co powiedziałby Pan większym graczom w przemyśle finansowym?

Zachęciłbym ich, aby nie postrzegali startupów FinTech jako zagrożenia, lecz jako okazji. Możemy współpracować z bankami i pomagać im przystosować się. Wreszcie stratupy FinTech pomogą bankom zwiększyć dochody i zapobiegać zakłóceniom w funkcjonowaniu powodowanym przez technologicznych tytanów, takich jak Facebook, Apple, czy Alibaba.

Jakiego telefonu Pan używa i dlaczego?

Używam iPhone’a, ponieważ wierzę w intuicyjny design i wygodę.

Skąd czerpie Pan informacje na temat swojej branży?

Właściwie spędzam dużo czasu śledząc najnowsze wiadomości branżowe i czytam wszystko od Financial Times i Bloomberga po TechCrunch. Ponadto śledzę na LinkedIn wielu inspirujących liderów biznesowych i przedsiębiorców, aby być na bieżąco z rozwojem przemysłu.

Czy może Pan wymienić 3 osoby z sektora FinTech, które powinniśmy obserwować na Twitterze?

Steve McLaughlin z FT Partners pisze o FinTechu globalnie – @FTPartners.
Oscar Williams-Grut dostarcza świetnych informacji o FinTechu w UK – @OscarWGrut.
Nathaniel Popper pisze o technologii i finansach dla New York Times’a – @nathanielpopper.

Czy może Pan zasugerować nazwę inwestora typu Angel Investor lub VentureCapital, który mógłby być zainteresowany udzieleniem nam wywiadu?

Emery Capital

Jak jest najlepszy produkt lub usługa FinTech, jaką widział Pan ostatnio?
Uwielbiam Revolt za eliminowanie wysokich opłat transakcyjnych w czasie podróży.

Na koniec, porozmawiajmy o przewidywaniach na przyszłość. Jakie trendy według Pana zdefiniują następne kilka lat w sektorze FinTech?

Karty płatnicze znikną z dobrze rozwiniętych rynków w ciągu trzech najbliższych lat. Zastąpią je smartfony. Smartfony z kolei mogą zostać zastąpione przez inne urządzenie płatnicze, którego może nawet nie będzie Pan musiał trzymać w rękach.
W dalszym ciągu będziemy zdobywać coraz większą kontrolę nad naszymi danymi personalnymi i tym, jak są one wykorzystywane przez osoby trzecie. Z czasem nasze historie kredytowe mogą stać się uniwersalnym paszportem finansowym rozpoznawanym i akceptowanym przez wszystkie instytucje finansowe na całym świecie.

Dziękujemy Borisowi za udzielenie odpowiedzi na nasze pytania. Aby uzyskać więcej informacji na temat ID Finance zachęcamy do odwiedzenia strony lub zajrzenia na ich profil na Twitterze lub LinkedIn.

20 Lipca, 2017 42

FinTech Profile opublikował wywiad z Borisem Batinem, współzałożycielem ID Finance. Boris Batine opowiada o początkach powstania firmy, zasadach jej działania oraz o swoich przewidywaniach dotyczących przyszłości branży FinTech.


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę
Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz już po minucie.