Kredyt dla firm

Kredyt dla firm – jak pozyskać pieniądze na własną działalność?

Podczas rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej zwykle potrzebna jest pewna pula środków finansowych do uruchomienia firmy lub też do pokrycia kosztów bieżących czynności. Przedsiębiorcy mogą przy tym skorzystać ze środków własnych, między innymi z prywatnych oszczędności lub dochodów z działalności gospodarczej, albo sięgnąć po finansowanie zewnętrzne. To dla nich przeznaczona jest grupa ofertowa kredytów dla firm. Jakie parametry mają takie kredyty i czy finansowanie dla firmy można uzyskać wyłącznie w banku, czy też dostępne jest ono również w firmach pozabankowych?

Rodzaje kredytów dla firm

Banki mają specjalne oferty adresowane do klientów prowadzących działalność gospodarczą. To kredyty firmowe, których zadaniem jest finansowanie otwarcia firmy, jej bieżącego działania lub zaplanowanych inwestycji. Z reguły w ich przypadku mamy do czynienia z kredytami dla firm celowymi, gdzie cel kredytowania jest ściśle znany i ujawniany we wniosku kredytowym. Można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów kredytów dla firm:

  • kredyt inwestycyjny – obejmujący finansowanie zewnętrzne inwestycji;
  • kredyt obrotowy dla firm – pozwalający na finansowanie bieżącej działalności;
  • kredyt płatniczy – krótkoterminowe finansowanie udzielane przez bank dla zachowania płynności;
  • kredyt pomostowy – przeznaczony na realizację przedsięwzięć z przyznaną dotacją, do czasu realnego uzyskania refundacji kosztów;
  • kredyt w rachunku bieżącym firmy – tzw. limit debetowy, pozwalający na ciągłe korzystanie z pieniędzy banku, w ramach limitu udostępnionego na koncie firmowym;
  • kredyt preferencyjny – z dopłatą, w ramach konkretnych programów;
  • kredyt technologiczny – przeznaczany na rozwój technologii produkcji;
  • kredyt hipoteczny dla firm;
  • pożyczka dla firm;
  • linia kredytowa – produkt podobny do limitu debetowego na koncie firmowym.

Najpopularniejszym rodzajem kredytów dla firm są kredyty obrotowe. Pozwalają na finansowanie zewnętrzne bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Z pozyskanych od banku środków w ramach obrotowego kredytu dla firm można opłacić:

  • obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne do ZUS;
  • zaliczki na podatek dochodowy do urzędu skarbowego;
  • koszty administracyjne;
  • zakup materiałów, surowców i półproduktów;
  • zakup usług od podmiotów zewnętrznych;
  • wynagrodzenia dla pracowników i zleceniobiorców.

Z kredytów obrotowych dla firm na ogół korzystają przedsiębiorcy, którzy mają problemy z okresową płynnością finansową, ponieważ na przykład część ich gotówki jest zamrożona w należnościach od kontrahentów, których spływ jeszcze nie nastąpił.

Kredyt obrotowy dla nowych firm z reguły w ogóle nie jest dostępny w polskich bankach. Udzielany jest on firmom z przynajmniej rocznym stażem rynkowym. Okres kredytowania wynosi od 12 do 36 miesięcy, a wysokość kredytu obrotowego dla firmy uzależniona jest od zdolności kredytowej przedsiębiorstwa oraz od zgłaszanych przez przedsiębiorcę potrzeb finansowych.

Szczególnym rodzajem kredytu dla firmy jest kredyt odnawialny obrotowy, czyli inaczej kredyt firmowy w rachunku bieżącym, powiązany z firmowym kontem bankowym. Jest on dobrym sposobem na zapewnienie przedsiębiorstwu dostępu do stałego finansowania. Kredytobiorca przy takim kredycie firmowym płaci odsetki wyłącznie za udzielony kredyt w momencie, kiedy z niego korzysta, natomiast każdy wpływ na rachunek firmowy powoduje automatyczne obniżenie zadłużenia i kwoty pozostającej do spłaty, od której naliczane są odsetki. Dlatego koszty kredytowe w ten sposób maleją, a kredyt staje się mniej kosztowny dla klienta firmowego.
Kolejnym popularnym kredytem dla firm jest kredyt inwestycyjny firmowy, przeznaczony stricte na zaplanowane inwestycje i na rozwój całego przedsiębiorstwa. Banki pozwalają, aby środki pozyskane z takiego kredytu firmowego inwestycyjnego można było przeznaczyć na zakup:

  • specjalistycznego oprogramowania,
  • nieruchomości,
  • pojazdów mechanicznych,
  • urządzeń i maszyn,
  • patentów.

Kredyt inwestycyjny dla firm umożliwi też sfinansowanie kosztów modernizacji posiadanych przez przedsiębiorcę maszyn i budynków oraz da szansę na przeprowadzenie restrukturyzacji lub procesu naprawczego w firmie.

Obowiązkowo przy kredycie inwestycyjnym dla firm we wniosku kredytowym przedsiębiorca musi wskazać dokładny cel, na jaki zostaną przeznaczone środki z kredytu firmowego. Nie ma dostępu do kredytów inwestycyjnych dla nowych firm, głównie z uwagi na niską wiarygodność i zdolność kredytową, podczas gdy istotą kredytu inwestycyjnego jest jego duża wysokość. Kredyt inwestycyjny dla firm udzielany jest z reguły na wysokie kwoty i z długim okresem kredytowania, wynoszącym nawet 20 lat. W wielu przypadkach banki będą wymagały od firm ubiegających się o kredyt inwestycyjny dla przedsiębiorstwa wniesienia wkładu własnego w wysokości 10–20 proc. planowanej inwestycji. Niewykluczone, że kredyt inwestycyjny dla firm będzie obowiązkowo wymagać od kredytobiorcy ustanowienia odpowiednich zabezpieczeń spłaty.

Wśród akceptowalnych zabezpieczeń dla kredytów inwestycyjnych firmowych można wymienić:

  • weksel in blanco;
  • hipotekę ustanowioną na nieruchomości;
  • zastaw rejestrowy na składnikach majątku, takich jak samochody, maszyny czy urządzenia;
  • poręczenie osób trzecich;
  • cesję z kontraktu handlowego;
  • pełnomocnictwo do rachunku bankowego firmy.

Przy realizacji inwestycji z wykorzystaniem kredytu firmowego bank ma prawo sprawdzić, czy środki z kredytu dla firmy są spożytkowane zgodnie z wnioskiem kredytowym i zawartą umową. W tym celu może wysłać pracowników do zbadania postępów w inwestycji. Bank ma prawo również zastrzec w umowie kredytowej, że część środków będzie wysyłać bezpośrednio do podwykonawców inwestycji, na podstawie dostarczonych mu przez przedsiębiorcę-kredytobiorcę faktur.

Kredyt dla firm na start – jak go uzyskać?

Wsparcie kredytowe zwykle oferowane jest dla firm, które mają już pewien staż rynkowy. W nielicznych przypadkach możliwe jest jednak zaciągnięcie kredytu dla firm od pierwszego dnia działalności. Młodzi przedsiębiorcy, rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej, muszą spełnić określone warunki, aby bank udzielił kredytu dla nowych firm.

Kredyt od 1. dnia działalności oferuje zaledwie kilka banków w Polsce. To kredyt dla firm, który nie będzie wymagał dokumentowania stażu na rynku. W praktyce już po uzyskaniu wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej świeżo upieczony przedsiębiorca będzie mógł postarać się w banku o kredyt dla nowej firmy. Co prawda mało prawdopodobne jest, że będzie to kredyt inwestycyjny dla nowej firmy, ale już kredyt gotówkowy czy linia kredytowa w koncie są w zasięgu możliwości finansowych młodych przedsiębiorców.

Kwota kredytu dla nowej firmy nie będzie wysoka. To zwykle kredyt obrotowy w wysokości do 10 000 zł, który pozwala na pokrycie wstępnych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, zakupu samochodu firmowego, maszyny czy patentu, jeśli takie elementy są wykorzystywane w działalności. Przy składaniu wniosku o kredyt inwestycyjny dla nowej firmy do banku potrzebne będzie złożenie biznesplanu oraz ustanowienie dodatkowego zabezpieczenia spłaty zobowiązania w jeden lub kilka z wymaganych sposobów. Często kredyt dla nowych firm od pierwszego dnia działalności można uzyskać na przykład przy poręczeniu zobowiązania przez inny podmiot z długim stażem rynkowym.

Generalnie im dłuższy firma będzie miała staż na rynku, tym więcej możliwości kredytowania otrzyma z różnych banków działających w Polsce. Już po 6 miesiącach normalnego działania możliwości kredytowe rozszerzają się dla tych przedsiębiorców, którzy mają założone w danym banku konto firmowe. Na jego podstawie bank może stwierdzić, czy przedsiębiorca ma stałe dochody i jaką zdolnością kredytową się odznacza. Po 24 miesiącach działalności gospodarczej na rynku zdecydowana większość banków w Polsce będzie skłonna do udzielenia kredytu dla firm, nawet jeśli będzie to wysoki kredyt inwestycyjny.

Polskie firmy niechętnie biorą kredyty firmowe

Pomimo pewnej dostępności kredytów firmowych dla firm, zwłaszcza tych mających już kilkuletni staż rynkowy, przedsiębiorcy w Polsce wyraźnie obawiają się zaciągania takich zobowiązań. To błąd, zwłaszcza teraz, gdy obowiązują w naszym kraju skrajnie niskie stopy procentowe ustanawiane przez Radę Polityki Pieniężnej. Ogólne koszty kredytowania są również stosunkowo niskie, szczególnie w porównaniu z kosztami sprzed 10 lat.

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Narodowy Bank Polski przedsiębiorcy w Polsce rzadko kiedy korzystają z finansowania zewnętrznego w postaci kredytów dla firm. O kredyty firmowe ubiega się dziś dwukrotnie mniej przedsiębiorstw niż 10 lat temu, kiedy stopy procentowe były nawet dwukrotnie wyższe. To nie najlepsza wiadomość, ponieważ spadek kredytowania skorelowany jest z obniżeniem poziomu inwestycji. Firmy realizują pewne plany rozwojowe, ale głównie opierając się na wewnętrznych możliwościach finansowania, czyli przy wykorzystaniu środków własnych.

Podejście do kredytowania bankowego wśród wielu polskich przedsiębiorców jest stereotypowe. Zaciągnięcie kredytu jest postrzegane jako bardzo ryzykowne – zdaniem ekspertów występuje zjawisko zniechęcenia finansowego. Niepodejmowanie prób ubiegania się o finansowanie kredytowe, pomimo posiadania dobrej sytuacji finansowej oraz korzystnych perspektyw rozwojowych, przeczy logice inwestycyjnej. Przedsiębiorcy nie ubiegają się o kredyty dla firm najczęściej z uwagi na własne przekonanie o braku wystarczającej zdolności kredytowej, ale i z niewiedzy o tym, ile tak naprawdę kosztuje kredyt i jak o niego się skutecznie ubiegać.

Pożyczki dla firm na szybkie zwiększenie płynności finansowej

Udzielanie kredytów kupieckich, czyli wystawianie przez przedsiębiorców faktur z przedłużonym terminem płatności, powoduje, że płynność finansowa może być zachwiana. Dlatego też należy na bieżąco monitorować spływ należności i jeśli pojawiają się jakiekolwiek opóźnienia, to przypominać swoim dłużnikom o konieczności spłaty. Takie działania windykacyjne pozwalają na ochronę swojej płynności finansowej, rozumianej jako zdolność do regulowania zobowiązań finansowych na bieżąco. Jednak zdarza się, że nawet u najbardziej uważnych przedsiębiorców, którzy starają się jak najlepiej zarządzać ryzykiem finansowym w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej, mogą zdarzyć się sytuacje, że nagle gotówki w obiegu firmowym będzie zbyt mało.

Oczywiście nie trzeba od razu ogłaszać upadłości, ponieważ można pożyczyć pieniądze. Przedsiębiorca do dyspozycji ma wiele różnego rodzaju kredytów i pożyczek dla firm. Jeśli zadbał o bezpieczeństwo finansowe wcześniej, może mieć otwarty limit kredytowy czy debet w koncie firmowym, po który zawsze będzie mógł sięgnąć.

Gdy sytuacja robi się nagląca, kontrahenci czekają na zapłaty faktur albo przedsiębiorca będzie musiał zapłacić za czynsz za lokal, albo dokonać innych opłat, pozostaje poszukać szybkiego finansowania zewnętrznego. Pożyczki dla firm załatwią sprawę, zwłaszcza te oferowane poza systemem bankowym.

Jak przedsiębiorca ma starać się o pożyczkę dla firmy?

W naszej firmie MoneyMan.pl pożyczkobiorcą może zostać osoba, która:

  • ma ukończone 18 lat, czyli jest pełnoletnia;
  • ma numer rachunku bankowego w polskim banku, zarejestrowany na własne nazwisko;
  • ma numer telefonu komórkowego w polskiej sieci;
  • ma adres mailowy;
  • spełni wymagania dotyczące zdolności i wiarygodności kredytowej.

Przedsiębiorca może na siebie zaciągnąć pożyczki dla firm w MoneyMan.pl, występując jako osoba prywatna. Pożyczki chwilówki udzielamy na dowolny cel, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostały one spożytkowane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie kontrolujemy, czy pożyczkobiorca wyda pieniądze pozyskane z pożyczki chwilówki z MoneyMan.pl na wakacyjny wyjazd, czy też na zapłacenie faktur dla kontrahentów. Dlatego nasza pożyczka jak najbardziej może przyczynić się do wzrostu płynności finansowej klienta prowadzącego działalność gospodarczą.

Jeśli przedsiębiorca wybierze naszą ofertę, będzie musiał dla zaciągnięcia pożyczki dla firmy założyć konto w serwisie MoneyMan.pl.pl, a następnie zweryfikować swój adres e-mail, na który wysyłamy odpowiedni kod. Później za pomocą suwaków określi, jaką pożyczkę chce zaciągnąć. Jeśli taka osoba nie była jeszcze nigdy naszym klientem, ma możliwość zaciągnięcia pierwszej, darmowej pożyczki gotówkowej w MoneyMan.pl.pl. Dzięki temu pożyczka dla firmy będzie bezpłatna, o ile klient spłaci ją ściśle w terminie wskazanym w umowie pożyczkowej. RRSO (roczna rzeczywista stopa oprocentowania) pierwszej pożyczki udzielanej przez MoneyMan.pl wynosi wówczas 0 proc. Udzielana jest ona w kwocie do 1500 zł na okres do 2 miesięcy. Taka suma, zwłaszcza w mikro i małej działalności, może okazać się dla przedsiębiorcy wystarczającym wsparciem w trudnej sytuacji finansowej.

Przy pierwszej pożyczce przedsiębiorca – tak jak każdy inny klient naszej firmy pożyczkowej – musi zweryfikować swoją tożsamość. Polega to na przelaniu na rachunek pożyczkodawcy z prywatnego (nie firmowego) konta bankowego zarejestrowanego na dane klienta symbolicznej kwoty 1 grosza. Sprawdzana jest zgodność danych na przelewie i na wniosku o pożyczkę. Jeśli wszystko się zgadza, wniosek może być rozpatrzony.

Dla stałych klientów oferujemy z kolei pożyczki do kwoty 7000 zł z okresem spłaty nawet 12 miesięcy. Jej wysokość zależy od potrzeb finansowych klienta oraz od indywidualnej oceny zdolności kredytowej na podstawie zadeklarowanej kwoty dochodów.

Szybka pożyczka dla firmy – szybkie wsparcie finansowe

Często przedsiębiorcy mogą stracić płynność finansową w jednej chwili i narazić się na przykre konsekwencje z tytułu nieopłaconych na czas wierzytelności. W takiej sytuacji chwilówki dla firm, czyli szybkie pożyczki gotówkowe, udzielane na przykład przez MoneyMan.pl przedsiębiorcom starającym się o zobowiązanie we własnym imieniu, pozwolą zwiększyć dostępne środki finansowe w bardzo krótkim czasie – nawet w tym samym dniu, w którym składany jest wniosek o pożyczkę chwilówkę w MoneyMan.pl.